Bell Felcinde Kortikosteroidler

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bell felcinde kortikosteroidlerin etkisi nedir?

Arka plan

Bell felci yüz kaslarının belli bir nedeni olmadan genellikle bir yanda görülen felci ya da zayıflığıdır. Belirtiler her zaman olmasa da genellikle düzelir. Kortikosteroid ilaçlar kullanarak yüz sinirindeki iltihabı azaltmanın sinir hasarını sınırlayacağı düşünülür. Bu derleme 2002 yılında yayınlanan ve 2010 yılında güncellenen orijinalinin güncellemesidir.

Çalışma özellikleri

Tek yanlı hafif, orta ya da şiddetli Bell felci olan toplam 895 hasta üzerinde yürütülen 7 araştırma belirledik. Bu araştırmaların tüpünde de eksik iyileşme oranları (yüzünde zaaf kalan hasta oranı) bildirildi, sonuçları kombine etmemiz mümkün oldu. Çalışma katılımcıları 2 – 84 yaş arasındaydı. Tek başına ya da başka tedavilerle kombine olarak, kortikosteroid ya da plasebo ile tedavi edildiler. Bir çalışmaya sadece 24 – 74 ay arası çocuklar alındı. Çalışmaların devem süresi 157 günle 12 ay arasındaydı.

Önemli sonuçlar ve kanıt kalitesi

Eksik iyileşme

Orta ile yüksek arası kalitede kanıtlara göre kortikosteroidler Bell felcinden sonra yüzünde zayıflık kalan hasta sayısını plaseboya kıyasla azalttı. Bu bulgu 7 çalışmadaki değişen şiddette Bell felci olan 895 hastadan sağlanan verilere dayanıyor. Bir hastada yüzde zayıflık kalmasını önlemek için 10 hastanın tedavi edilmesi gerektiğini hesapladık.

Beş araştırma, Bell felcinin tedavi sonrasındaki geç etkileri hakkında veri sağladı. Çalışmaların ikisinde (75 hasta) 6 ay ya da daha sonrasında yüz görünümündeki kalıcı etkiler araştırıldı. Etki kortikosterodler ve plasebo ile hemen hemen aynı olup kortikosteroid alan hastaların hafifçe fayda sağladığını gösterdi, ancak bu kanıtlar düşük kalitedeydi.

Üç çalışmanın verileri (485 katılımcı) kortikosteroid alan hastalarda sadece plaseboya kıyasla daha az motor sinkinezi (istenmeyen yüz hareketleri) ve timsah gözyaşı (yerken ya da çiğnerken göz yaşarması) oluştuğunu net olarak gösterdi. Bu bulgu orta kalitede kanıtlara dayanıyor.

Yan etkiler

Üç çalışma kortikosteroidlere atfedilebilecek yan etki olmadığı bildirildi. Üç çalışmadan (n=715) sağlanan orta kalitede kanıtlara dayanarak kortikosteroidler ve plasebo ile yan etki yaşayan katılımcı sayısı benzer bulundu.

Kanıtlar 2016 Martına kadar günceldir.

Kaynak

Madhok VB, Gagyor I, Daly F, Somasundara D, Sullivan M, Gammie F, Sullivan F. Corticosteroids for Bell's palsy (idiopathic facial paralysis). Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 7. Art. No.: CD001942. DOI: 10.1002/14651858.CD001942.pub5

Orijinal özet için: Bell Felcinde Steroid

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv