Genital Liken Sklerozda Topikal Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Liken skleroz, en çok erişkin kadınları yakalayan ancak erkekler ve çocuklarda da görülen bir kronik deri hastalığıdır. Genellikle genital bölge ve anüs civarında görülür. Hasta kadın ve kızlar sıklıkla kaşıntı, ağrı, yanmadan yakınır. İltihap sonrasında skarlaşma vagina dudaklarında birleşme, vagina ağzında daralma ve klitorisin gömülmesine neden olur. Cinsel ilişki ağrılıdır ve ağrı nedeniyle imkânsız olabilir. Erkekler ve erkek çocuklarda liken skleroz sünnet derisinde sıkılaşmaya neden olarak idrar çıkışında güçlük ve ereksiyonda ağrıya neden olur. Barsak çıkışında ağrı da olabilir ve özellikle çocuklarda kabızlığa yol açar. Bu hastalığın tedavisi belirtileri gidererek ve genital bölge ve anüs etrafında daha fazla hasarı önleyerek fayda sağlar. Liken sklerozda çeşitli topikal tedaviler düşünülmüştür. Bu derleme hangi tedavinin etkili ve güvenli olduğunu anlamayı hedefliyor.

Bu derlemeye toplam 249 katılımcıda 6 tedaviyi değerlendiren 7 araştırma alındı. Genital liken skleroz tedavisinde topikal klobetazol propiyonat ve mometazon furoat etkiliydi. Belirtileri gidermedeki etkinlikte pimekrolimus krem ve klobetazol propiyonat arasında önemli bir fark bulunmadı ancak genel görünümü iyileştirmede pimekrolimus daha etkisiz bulundu.

Aşağıdaki nedenlerle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor: Kullanılacak steroidin kuvvetini belirlemek; en iyi sonucu verecek uygulama sıklığı ve süresini belirlemek; başka tedaviler incelemek; belirtileri giderme ve genital kanser gelişimi riskini azaltmada topikal tedavilerin uzun vadeli faydalarını değerlendirmek ve tedavilerin hastaların cinsel yaşam kalitesine sağladığı faydaları incelemek.

Kaynak

Chi C-C, Kirtschig G, Baldo M, Brackenbury F, Lewis F, Wojnarowska F. Topical interventions for genital lichen sclerosus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 12. Art. No.: CD008240. DOI: 10.1002/14651858.CD008240.pub2

Orijinal özet için: Genital Liken Skleroz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv